Chcąc sprzedać dom, często stajemy przed problemem jego odpowiedniej wyceny. Nikt nie chce bowiem sprzedać takiej nieruchomości zbyt tanio. Ustalenie zbyt wysokiej ceny sprzedaży spowodować może zaś inny problem – mało kto się taką nieruchomością zainteresuje. Nawet jeśli potencjalni kupujący się pojawią, będą oczekiwać, że cena sprzedaży zostanie mocno obniżona. Właściwa wycena domu to znacznie większa szansa na szybka jego sprzedaż. Jak wycenić dom?
Ceny domów w okolicy
Bardzo istotne są ceny domów w najbliższej okolicy. Zarówno tych z rynku wtórnego jak i nowych. Warto spojrzeć na ogłoszenia o sprzedaży domów i poszukać nieruchomości podobnych do naszej. Istotne są przede wszystkim domy o podobnej wielości, stanie i lokalizacji. Jeśli – na przykład – sprzedajemy dom przy głównej drodze, posadowiony na działce o określonej wielkości i w określonym stanie. Warto szukać podobnych domów w promieniu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu kilometrów . Przy wycenie domu liczą się też takie kryteria, jak odległość miejscowości od większego miasta, dojazd do dróg szybkiego ruchu, a nawet to, czy w najbliższej okolicy są szkoły czy ośrodki zdrowia. Wszystko to ma wpływ na wartość domu. Trzeba też spojrzeć czy w najbliższej okolicy deweloperzy nie sprzedają domów nowych. Wtedy cena naszego domu z rynku wtórnego – jeśli jest podobny do tych nowych – musi być odpowiednio niższa, bowiem jeśli będzie podobna, klienci zawsze wybiorą nowy dom.
Stan domu i wyposażenie
Po analizie ogłoszeń zyskamy wiedzę na ile – mniej więcej – możemy wycenić dom. Konkretną cenę można ustalić analizując jego plusy i minusy. Jeśli stan techniczny domu jest zły, cenę należy obniżyć. Jeśli zaś dom jest po dużym remoncie, wyróżnia się stanem czy wyglądem, można cenę nieco podnieć. Bardzo ważne jest też to, jakie wyposażenie chcemy pozostawić nowemu właścicielowi. Może ono podnieść wartość domu, pod warunkiem, że potencjalny klient będzie chciał je wykorzystać. Na podniesienie wartości domu mogą mieć też wpływ pozornie nieistotne rzeczy, choćby zadbany ogród, którego nie trzeba tworzyć od podstaw, piękne ogrodzenie czy też garaż lub inny budynek znajdujący się na terenie działki. Budynek, który przyszły właściciel domu będzie mógł wykorzystać do swoich celów.
Ustalając cenę domu, zawsze trzeba brać pod uwagę to, że każdy klient będzie chciał ją negocjować. Lepiej więc ustalić ją na nieco wyższym poziomie, by mieć możliwość jej obniżenia w trakcie negocjacji. Nie powinna to być jednak cena znacznie zawyżona. Kilkanaście tysięcy więcej niż oczekujemy otrzymać za dom, jest kwotą wystarczającą. Obniżając cenę my nie stracimy, tylko otrzymamy tyle ich chcieliśmy otrzymać, przyszły kupujący zaś – zadowolony z obniżki – być może szybciej podejmie decyzję o kupnie domu.
Wiecie jak wycenić dom? Poprzez rzeczoznawcę. Dziękuję to na tyle.