Skip to content

Odgrzybianie klimatyzacji i osuszanie powietrza w samochodzie.

odgrzybiona klimatyzacjaWilgotność w Twoim samochodzie może mieć duży wpływ na poziom komfortu i ogólne wrażenia podczas jazdy. Wysoki poziom wilgotności jest jedną z najgorszych rzeczy, gdy przebywasz w małej przestrzeni przez dłuższy czas. Dlatego też wiele nowoczesnych samochodów posiada funkcje osuszania powietrza. Jednak nie wszystkie modele mają takie same funkcje, a niektóre działają lepiej niż inne. Jeśli chcesz zmodernizować swój system klimatyzacji samochodowej i poprawić jego zdolność do osuszania, zapoznaj się z tym przewodnikiem!

Czym jest osuszanie klimatyzacji samochodowej?

Celem klimatyzacji w samochodzie jest utrzymanie poziomu wilgotności na jak najniższym poziomie. Wilgotność odnosi się do ilości pary wodnej obecnej w powietrzu.

Jeśli powietrze wewnątrz pojazdu jest zbyt wilgotne, może powodować dyskomfort, zwłaszcza gdy siedzisz w nim przez dłuższy czas.

Im wyższy poziom wilgotności w Twoim samochodzie, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia następujących problemów:

regulacja klimatyzacji samochodowej

 • Ogólny dyskomfort. Większość ludzi doświadcza dyskomfortu, gdy powietrze wewnątrz ich samochodu jest zbyt wilgotne. Może to powodować bóle głowy, rozdrażnienie i zmęczenie. Sucha skóra i swędzące oczy są również częstymi skutkami ubocznymi wysokiego poziomu wilgotności w samochodzie.
 • Zaparowane szyby. Jeśli powietrze wewnątrz samochodu jest zbyt wilgotne, może powodować tworzenie się kropli wody na szybach, co utrudnia widoczność. Osuszanie powietrza w samochodzie może zapobiec zamgleniu szyb, szczególnie w deszczowe lub wilgotne dni.
 • Pleśń i grzyby. Jeśli poziom wilgotności wewnątrz samochodu pozostaje wysoki przez dłuższy czas, istnieje większe prawdopodobieństwo znalezienia pleśni na siedzeniach i w otworach wentylacyjnych. Jeśli masz w samochodzie zwierzęta domowe lub dzieci, może to szybko stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia.
 • Rdza na zewnętrznej części samochodu. Jeśli wilgotność wewnątrz samochodu jest zbyt wysoka, może to zwiększyć tempo powstawania rdzy na zewnątrz samochodu. Osuszanie powietrza w samochodzie może pomóc w utrzymaniu lśniącej i nowej farby na samochodzie przez dłuższy czas.

Jak działa osuszanie powietrza w klimatyzacji samochodowej?

Aby zrozumieć, jak działają różne klimatyzatory samochodowe , musisz najpierw zrozumieć, jak wykorzystywane są poszczególne komponenty. Zacznijmy od filtra powietrza.

 • Filtr powietrza oczyszcza powietrze dostające się do kabiny samochodu. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać filtr powietrza i wymienić go, jeśli jest brudny.
 • Nawilżacz to kolejny element, który trzeba regularnie sprawdzać. Zmniejsza on ilość wilgoci w kabinie poprzez rozpylanie delikatnej mgiełki w powietrzu. Temperatura zewnętrzna decyduje o tym, czy nawilżacz jest włączony, czy wyłączony. Gdy temperatura zewnętrzna jest wysoka, nawilżacz automatycznie się wyłącza, aby powstrzymać klimatyzację przed zbytnim wychłodzeniem.
 • Pokrętło regulacji temperatury to miejsce, w którym kontrolujesz temperaturę powietrza w kabinie. Możesz ustawić ją na wyższą temperaturę w upalne dni, a na niższą w zimne dni. Ustawienie temperatury nie będzie miało wpływu na wydajność klimatyzatora, chyba że ustawisz temperaturę poniżej 17 stopni.
 • Sprężarka jest sercem klimatyzatora. Po włączeniu klimatyzatora sprężarka uruchamia się i pompuje czynnik chłodniczy przez system.
 • Skraplacz jest elementem klimatyzacji samochodowej, który chłodzi czynnik chłodniczy.
 • Parownik rozprowadza schłodzone powietrze po samochodzie.

Autor

 • Absolwent filologii włoskiej. Pisarz i bloger. Pracuje w zarządzie firmy zajmującej się pozyskiwaniem klientów. Jako hobby obrał sobie uprawianie sportów: jeździectwo, żeglarstwo oraz jazdę na nartach.

2 komentarze

 1. Madigan Madigan

  Moim zdaniem odgrzybianie klimatyzacji powinno odbywać się co jakiś czas, ponieważ brudna klimatyzacja będzie śmierdzieć. Na dodatek warto wziąć pod uwagę swoje zdrowie i komfort jazdy.

 2. Fox Fox

  Grzyby w klimatyzacji nie tylko wydają nieprzyjemny zapach. Innym minusem zaniedbanego układu chłodzenia jest szkodliwość dla zdrowia. A jak wszyscy wiemy, utraconego zdrowia nie zwrócą nam żadne pieniądze.

Comments are closed.