Skip to content

Co należy wiedzieć o obligacjach skarbowych jako sposobie inwestycji pieniędzy?

Na czym polega inwestowanie w obligacje skarbowe? Ile można na tym zarobić? W artykule skupimy się nad odpowiedzią na podstawowe zagadnienia o inwestycji w obligacje skarbowe.

Obecnie towarzyszą nam niskie stopy procentowe, zaś osoby poszukujące dobrej możliwości inwestycji swojego kapitału mają utrudnione zadanie. Lokaty bankowe nie pozwalają na wysoki zarobek. Na dodatek rosnąca inflacja szybko pożera wartość zgromadzonych przez ciebie środków. W obecnej sytuacji warto zainteresować się tą bezpieczną formą oszczędzania. A odpowiedź na to, na czym ona polega, znajduje się w niniejszym artykule.

Dobry początek oszczędzania.

Obligacje skarbowe są papierami wartościowymi emitowanymi przez państwo , chcące pozyskać kapitał, a innymi słowy, państwo pożycza pieniądze od inwestorów, zobowiązując się do ich zwrotu wraz z odsetkami.

Inwestycje o obligację są niedrogie i nie wymagają doświadczenia inwestycyjnego. Ich zakup jest bardzo prosty. Co więcej, stajesz się posiadaczem papierów wartościowych poręczonych przez państwo.

Jaki zysk można osiągnąć dzięki obligacjom skarbowym?

Z pewnością nie będą to ogromne zyski z powodu niskich stóp procentowych. Najmniej opłacalne są obligacje 3-miesięczne, natomiast kilkuletnie powinny przynieść ci dużo większy zwrot. Zyski z obligacji są pomniejszone o podatek Belki wynoszący 19%, potrącony od wypłaconych odsetek.

Gdzie kupić obligacje skarbowe?

Można zrobić to przykładowo na dedykowanej stronie. Należy rozpocząć od założenia konta w serwisie, podając niezbędne dane. Można to również zrobić przez telefon i wymaga to zgromadzenia potrzebnych dokumentów. Kolejnym wyjściem jest udanie się do oddziału banku lub punktu obsługi klientów domu maklerskiego.

Czy środki zainwestowane w obligacje mogą zostać wycofane?

Tak, istnieje taka możliwość. Każdy inwestor może odzyskać swoje pieniądze przed datą wykupu. Niestety wysokość odsetek zostanie pomniejszona o opłatę określoną przez ministra finansów. Po wycofaniu środków trafią one na wskazany rachunek bankowy.

Zakończenie umownego okresu.

Po upłynięciu wymaganego okresu obligacje można wypłacić wraz z odsetkami. Drugą możliwością jest zakup kolejnych obligacji. Pamiętaj jednak, że nic nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa. W przypadku niektórych państw może dojść do bankructwa (Grecja, Argentyna), a wtedy państwo nie będzie w stanie wykupić swoich obligacji. Mimo to obligacje wciąż pozostają jednym z najbezpieczniejszych sposobów na inwestycje środków pieniężnych.

Autor

  • Absolwent filologii włoskiej. Pisarz i bloger. Pracuje w zarządzie firmy zajmującej się pozyskiwaniem klientów. Jako hobby obrał sobie uprawianie sportów: jeździectwo, żeglarstwo oraz jazdę na nartach.

One Comment

  1. ramona ramona

    Obligacje skarbowe to wielka lipa. Przy szalejącej inflacji i podatku Belki straciły wszelkie zalety. Jeśli chcecie mieć pewny zysk po latach to wybierzcie złoto albo inne metale szlachetne.